Göz kuruluğu

Göz kuruluğu kırmızı göz gözün en rahatsız edici durumlarından birisidir.kırmızı gözün en önemli sebebide göz kuruluğudur. Kuru göz , göz yaşının miktarının yetersiz olmasına bağlı olabileceği gibi göz yaşının kalitesinin düşük olmasınada bağlı olabilir. Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının fazla olması, poyraz, klima kullanımının artması hastalığın daha rahatsız edici olmasına neden olur.

Gözlerdeki kornea dediğimiz saydam tabaka ve konjonktıva dediğimiz zar tabaka en dıştaki tabakalar olması nedeniyle dış ortamla sürekli temas halindedir. Bu tabakalar göz yaşı tarafından sürekli olarak nemli tutulur.. Gözlerimizi her kırptığımızda gözün saydam tabakasını yani korneayı örten göz yaşı filmi oluşur. Her kırpmada bu göz yaşı filmi yenilenir. Normal koşullarda her dakika 20-30 kez gözlerimizi kırparız.

Göz yaşı filmi birbirinden farklı üç tabaka halinde oluşur. Her bir tabakanın kendine has görevleri vardır. Yağlı tabaka buharlaşmasını engellediği gibi buharlaşmasınıda engeller, sulu tabaka gözün nemlenmesini sağladığı gibi koruyucu enzimleri içerir, mukus tabaka dediğimiz yapışkan tabakada gözün üzerinde yerleşip kayganlığı sağlar. Göz yaşı , göz çevresindeki göz yaşı bezleri tarafından salgılanır. Göz kapaklarının kapanması ile birlikte kapak kenarlarındaki küçük iki adet delikten göz yaşı kanalına akarak oradanda burun boşluğuna dökülür. Göz yaşının , saydam tabakayı beslemek , enfeksiyonlara karşı korumak ,net görüş için düzgün optık yüzey sağlamak, yabancı maddeleri dışarı atmak gibi bazı görevleri vardır.

Göz kuruluğu tüm dünyada yaygın bir sorundur. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. -hangi belirtiler görülür-

*gözde yabancı cisim hissi(kum varmış hissi) *batma *kızarıklık *bulanık görme *rahatsız edecek derecede sulanma *sık sık göz kırpma gibi belirtiler görülür.

– kuru göz hastalığına neden olabilecek durumlar? *bazı ilaçlar ve alkol ( uyku ilaçları, tansiyon. Romatizmal hastalıkta kullanılan ilaçlar, anti depresanlar vb.. ) *romatizmal hastalıklar başta olmak üzere şeker, yüksek tansiyon, göz tansiyonu gibi hastalıklar *çok ciddi göz ve ağız kuruluğuna yol açan sjögren sendromu ile birlikte görülebilir. *yoğun ışık ve güneşe maruz kalma, kaynak alma *kadınlarda menapoz sonrası dönem *sigara dumanı , klimalı ve kaloriferli ortamlar buharlaşmayı artırır. *ofis ortamlarında uzun süre bilgisayar kullanımı nedeniyle göz kırpma azalır ve uzun yol sürücülüğündede göz kırpma sayısı azalır. *ayrıca erkek ve kadınlarda ileri yaşlarda göz salgılarının üretiminde azalma eğilimi ortaya çıkar.

-göz kuruluğu hastalığı nasıl tanınır?- öncelikle hastanın yakınmaları teşhisde çok yardımcıdır. Bazı basit testlerden yararlanırız bunlardan bi tanesi göz yaşı kırılma zamanı, diğeri göz yaşı şeritleri ile yapılan testtir.bu testlerle basitçe göz yaşı filminin kalitesini ve göz yaşının miktarını ölçmek mümkündür.

-göz kuruluğu tedavisinde neler yaparız?- *öncelikle sigara dumanın fazla olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır. *klimalı ve kaloriferli ortamlarda hava nemlendirilmelidir. Klimanın göze karşıdan gelmesi engellenmelidir. *yeterli miktarda su içilmelidir. *ofis ortamlarında ve araç kullanırken göz kırpmayı unutmamak gerekir.(normalde her dakika 20-30kez gözlerimizi kırptığımız halde bilgisayar yada araç kullanımı gibi dikkat gerektirecek işlere odaklandığımızda dakikada 5-yada 10 kez kırparız. ). Bu nedenle her 45 dakikada bir bilgisayar kullanımına 15 dakika ara verilmelidir. Bilgisayar göz seviyesinden hafif alçakda olmalıdır. Böylece göz kapağı aralığı daraltılmış olur. Ultraviyole korumalı bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır. -bütün bunların yanı sıra göz yaşımıza eş değer yada ona yakın içeriklere sahip yapay göz yaşı damla ve jelleri gün içerisinde 4 – 6 kez kullanılabilir. -bir hafta on gün süre ile hafif kortizonlu damlalar tedaviye eklenebilir. Ayrıca hastalığın çok ileri olmayan safhalarında göz yaşı bezlerindeki rahatsızlığı tedavi ederek göz yaşı üretimini artıran siklosporın damlaları kullanılabilir. -daha ileri durumlarda göz kapaklarındaki göz yaşını boşaltan kanalın delikleri özel tıkaçlarla kapatılabilir.

Paylaş

Bize Ulaşın

info@eyesurgeryantalya.com

Telefon: +90 532 232 56 10

Güzeloba, 2246. Sk. No:75, 07230 Muratpaşa/Antalya

Bize Mesajla Ulaşın
TurkeyEnglishGerman
Need Help?