trofical lens

Akıllı lensler adıyla da bilinen trifokal lensler uzak, orta ve yakın mesafede gözlüksüz olarak net görmeyi sağlayan göz içi lensleridir.
Bu lens teknolojisinde lensin üzerinde çeşitli halkalar mevcuttur. Bu halkaların bir kısmı uzaktaki ,bir kısmı da yakındaki görüntüyü gözdeki sarı noktanın üzerine odaklar, böylece hem uzakta hem de yakında net görüş elde edilir.
Göz içine yerleştirilmiş monofokal yani tek odaklı bir lens ile uzakta net görme elde edilirken yakın görme için yakın gözlük ihtiyacı duyulur ; gelişen teknoloji beraber kullanıma giren bifokal yani iki odaklı lensler ile hem uzak hem yakın mesafede gözlüksüz net görme elde edilirken orta mesafe dediğimiz 40 cm ve 2 metre arasındaki mesafe için gözlük ihtiyacı duyulur.
Son olarak geliştirilen ve halk arasında akıllı mercek/lens olarak bilinen üç odaklı trifocal lensler sayesinde hem uzak hem yakın hem de ara mesafe için gözlüksüz net görme elde edilebilir.
Kimlere uygulanır ?
Sıklıkla katarakt cerrahisinden sonra gözlük takmak istemeyen kişiler için uygulanır. Ayrıca 45 yaş üzerinde kırma kusurlarına (myop hipermetrop astigmat)bağlı olarak hem uzak hem de yakın görmesi bozulmuş gözlük takmak zorunda kalan uygun göz yapısına sahip kişilere uygulanabilir. Sarı nokta hastalığı, şeker hastalığı ve glokom gibi durumlarda akllı lens genel olarak tercih edilmez bu durumlarda ayrıntılı muayene gerekir.
Astigmati olan hastalara trifokal lens uygulanır mı ?
Astigmatı olan kişilere de trifokal lens uygulanabilir. Trifocal torik dediğimiz lensler sayesinde hastanın astigmatı da düzeltilebilir.
Trifokal mercekler takıldıktan sonra değiştirilir mi ?
Tıbbi bir hastalık olmadıkça göz içi lenslerin tekrar değiştirilmesi önerilmez. Bu nedenle katarakt ameliyatı öncesi hangi lensin konulacağı kararı önemlidir. Trifokal lens uygulaması her hastaya uygun değildir. Bu nedenle hasta için doğru lens seçimi çok önemlidir

Paylaş

Bize Ulaşın

info@eyesurgeryantalya.com

Telefon: +90 532 232 56 10

Güzeloba, 2246. Sk. No:75, 07230 Muratpaşa/Antalya

Bize Mesajla Ulaşın
TurkeyEnglishGermanRussia
Need Help?